طب سوزنی زمانی

طب سوزنی در درمان بیماریهای صعب العلاج، مقاوم بدرمان و گاهی لاعلاج

معمولاً اگر در درمان بیماریها با طب سوزنی باشکال برخورد کنند یعنی جواب ندهد و پزشک معالج نخواهد از درمانهای Herblogic  مربوط بهChinese medicine استفاده کند در این صورت این آخرین راه چاره یعنی Time Acupuncture   (طب سوزنی زمانی) را انتخاب می کند اما علت اینکه این نوع طب سوزنی چندان رواج ندارد و یا زیاد کسی از آن اطلاعی ندارد مشکلات محاسبات آن است . طب سوزنی زمانی یا Time Acupuncture   ترکیبی از طب، ریاضیات، و ستاره شناسی است و نقاط اکوپوینت آن (نقاطی که سوزن زده می شود) از انگشتان دست تا آرنج و از انگشتان پا تا سر زانو حدود He sea points (حی سی) می باشد و شامل Auricular  Acupuncture   و body Acupuncture   نمی گردد.

برای آشنایی با این نوع درمان اولاً باید ساعت بیولوژیک اعضاء بدن را بدانید ساعت بیولوژیک مطابق تئوریهای طب که توسط فلاسفه بزرگ چین و مخصوصاً آقایZhang Zhong Jing   دانشمند طب سوزنی( سقراط TCM) در هزاران سال پیش نوشته شده .

01

این تئوری می گوید اعضای مهم بدن (organs) هر یک 2 ساعت در 24 ساعت از انرژی مخصوصی بهره می برند این 2 ساعت معین و تغییر ناپذیر است مثلاً کبد از ساعت یک تا 3 بعد از نیمه شب از این انرژی بهره می برد از نظر Western medicine  این ساعات زمان خنثی کردن سموم بدن و پروتئین سازی و ترکیبات است در این زمان کبد بدترین وسخت ترین ساعات را می گذراند و باید این انرژی بوی برسد .

باز هم بعنوان مثال  زمان معده از 7 تا 9 صبح است و صبحانه باید در همین فاصله صرف شود و این بدترین و سخت ترین ساعت معده است در این 2 ساعت آن انرژی باید به معده برسد و می رسد حال اگر کسی صبحانه را ساعت 30/10 صرف کند آن انرژی آمده و رفته حال کار بغرنجی به معده واگذار شده در حالیکه آن انرژی از معده رد شده و به عضو دیگری رفته و اینها کسانی هستند که عمری دچار بیماریهای هاضمه می باشند و با درمان های بی حاصل طب غرب مثل آنتی اسیدها و غیره مشغولند .

همینطور که از شکل استنباط می گردد گوئی که irrigation  آبیاری مزارع بزرگی در کار است که هر مزرعه دو ساعت فرصت آبشخور دارد اما دو عضو هستند که همواره از این انرژی در همه ساعات بهره می برند یکی مغز و دیگری رحم است ، شاید به این خاطر که ممکن است در داخل رحم جنین انسانی هم بوده باشد باز هم مثال زده می شود ساعت قلب از 11 صبح تا یک بعد از ظهر است( واقعاً چه ساعات سخت و پرتلاشی) .

در این دو ساعت خورشید عمودی می تابد (بدترین زاویه تابش) شلوغ ترین ساعات شهر از ترافیک ، تعطیل شدن مدارس و در داد و ستدهای بازرگانی گاهی وصول وجوه و چک ها و کم شدن قند خون .

یکی از نصیحت های TCM (طب سنتی چینی) آن است که در بیماران قلبی اگر تا ساعت 11 صبح کارهایشان به پایان نرسید به خانه برگردند و در عوض فردا صبح زود به ادامه آن کارها بپردازند زیرا از ساعت 11 تا 1 ساعت قلب است و ممکن است Heart attacks  در این 2 ساعت به ظهور برسد.

حال اگر هر عضو در ساعت مخصوص خود طب سوزنی گردد کار مؤثرتر و درمان کاملتر است ولی نمی توان برای درمان ریه که بدترین ساعتش یا ساعت انرژی گیری آن 3 تا 5 صبح است به بیمار بگوئیم مثلاً 4 صبح به مطب مراجعه کند .

02

برای همین موضوع طب سوزنی زمانی به وجود آمده ، اما کار به این آسانی نیست محاسبه ساعت طب سوزنی در یک بیمار طول می کشد هرگز نشده راه ساده تر و یا یک روش کامپیوترایز برای این مسئله پیدا شود.

 چرا؟

 بخاطر اینکه اگر محاسبات طولانی شود ممکن است دو ساعت انرژی گیری عضو بگذرد در آنصورت نقاط آکوپوینت یا نقاط به دست آمده 90% عوض می گردد، برای این مسئله هم دانشمندان بزرگ چین راهی پیدا کرده اند ” استفاده از جداول پیچیده ای که تا 52 سال محاسبات آن پیش بینی شده است” ، بعد از این سالها را نیز می توان حساب کرد ولی فعلاً لازم نیست در حال حاضر این جداول از سال 1999 تا 2050 حساب شده است که تصاویر آن را می بینید.

 A 52-Year Calendar of Acupuncture  How to use this calendar

This calendar enables you to find the stem-branch of a given period, from 1999 to 2050, in order to select acupuncture points for treatment. Here is how to find it, which takes three steps.

 1. Locate the date in this calendar.
 2. Find the corresponding number in boldface below the date located.
 3. Go to the 60-Day Treatment Table to find the corresponding treatment page, which should offer you all the treatment points available for treatment during the 12 periods of time on that date.

Try the following two examples:

First, how to find the treatment points

for April 4 1999 .

 1. Locate April 4 1999 in this calendar.
 2. Find the corresponding number in boldface below April 4 1999, which says 23.
 3. Go to the 60-Day Treatment Table, turn to the 23 day page on which all the points available for treatment my be found.

Second, how to find the treatment points for May 20 1999.

 1. Locate May 20 1999 in this calendar .
 2. Find the corresponding number in boldface below May 20 1999, which says 9 .
 3. Go to the 60-Day Treatment Table and turn to the 9 day page on which all the points available for treatment may be found .

0000000000

در صفحه بعدی راهنمای استفاده از جداول طب زمانی درج شده محاسبه این طور است که اولاً امسال 2007 است و امروزه 14 جولای می باشد روی ماه جولای رقم 14 را پیدا کرده زیر آن رقمی نوشته شده که کمی پر رنگ تر است این رقم 46 است منظور چهل و ششمین روز می باشد باین ترتیب صفحه چهل و ششمین روز آورده می شود (تصویر پایین) بعد به ساعت نگاه می کنیم مثلاً ساعت 5 تا 7 بعد از ظهر است اینک نقاط یا آکوپوینت های مقابل آن درست نقاطی است که باید سوزن زد که معمولاً اگر روی دست یا پا قرار دارد باید قرینه دو طرف زد. اینجا این نقاط برای این سال و این ماه و این روز و این ساعت پیدا شده است یعنی این نقاط در این زمان برای مردمی که در این طول و عرض جغرافیایی قرار دارند اینک باز می باشند و آکوپینچر در این نقاط برای این گروه از مردم بسیار مؤثرتر واثرات درمانی باورنکردنی در بردارد جمع کل این نقاط که طب سوزنی زمانی در آنها انجام می گردد 66 نقطه است .

چون طب سوزنی درمانی است ارزان و بدون هیچ نوع عارضه ای و در واقع نوعی تنظیم کلی بدن برای برقراری تعادل مابین yang , ying اکثراً هیچ نوع مخارج پاراکلینیک مثل آزمایشات خونی و ادراری و سرولوژی و عکس رادیولوژی و یا MRI و یا به کار بردن داروهای گرانقیمت نمی خواهد و یا حداقل الزامی نیست بنابراین این ارزش را دارد که یک یا چند جلسه آزمایش گردد بخصوص برای بیماریهای صعب العلاج مثل میگرن، آسم، دردهای ناشناخته ای که در آنها همه آزمایشات طبیعی می باشد. در بعضی از کشورهای پیشرفته حتی قبل از انجام بعضی اعمال جراحی ابتدا بیمار برای انجام طب سوزنی به تعداد 10 جلسه اعزام می گردد اگر بهبود پیدا کرد ممکن است از عمل جراحی صرفنظر گردد یا برای بیماران بسیار ضعیف ،  نحیف و کهنسال که جراحی و اصولاً بیهوشی برای آنها خطرناک است طب سوزنی و بالاخره طب سوزنی زمانی انجام داد .

004

اما چرا این کارها لازم است بعد از محاسبات تنها 2 تا 4 نقطه پیدا می شود که معمولا   ً روی Upper extremities و پا Lower extremities قرار دارد و در تعداد سوزن صرفه جویی می گردد اما این نقاط چه خاصیتی دارند ؟

بعد از این همه زحمت و محاسبه نقاطی برای سوزن زدن پیدا می شوند که به اصطلاح TCM باز بوده و طب سوزنی در آنها بسیار مؤثرتر و درمانگرتر اجرا می شوند و تا 67% بیماری های صعب العلاج درمان خواهد شد.

اما کدام پزشکی می تواند 15 دقیقه یا بیشتر در هر جلسه طب سوزنی محاسبه کند آنهم به سرعت و اگر 12جلسه درمانی مثلاً برای درمان یک اگزمای سمج لازم باشد باید چه کرد؟

حال به قسمتی از از این محاسبات می پردازیم :

متد تنظیم انرژی آکوپنکچر بر مبنای 3 سیکل عبارتند از 10 Cycle  و 12 Cycle  و 60 Cycle و این روشی بوده است که در Chinese astrology  بکار می رفته .

اما در کتاب Nei Jing که قرآن Chinese medicine  می باشد این کار براساس Branch , Stem تقسیم بندی شده است .

yang  قبل از Zi period  (12 شب ) شروع میگردد و بعد از wu Period  خاتمه می یابد .

 ying  قبل از wu Period شروع میگردد و بعد از Zi period  ( 12 شب) خاتمه می یابد .

  ۱۲ظهر            ۱۲شب

      PM1     11AM        AM1       PM11 

اینها شروع شدن ying , yang  از مبدا خود می باشد در جهان لایتناهی yang , ying  دائماً شروع و خاتمه می یابند بدون توقف  (مثلاً گردش روز و شب یا گردش فصول ) .

Ying , yang begin , end without a stop

 وهمواره در حال Abundance  و decline  هستند.

Compendium of Acupuncture, Moxibustion       1601 AD

Zi-Wu Liu Zhu      softness, hardness

و بالاخره یعنی ترکیب yy=ying yang در حالیکه نقاطAcupoints  در بدن برای درمان باز می گردند بر طبق گردش C1 و b1 در بدن در این حال یعنی wu , zi  چه می تواند باشد؟ اولین قسمت yang  در اولین قسمت zi  تولید و اولین قسمت ying  در اولین قسمت wu period  تولید می گردد بنابراین wu , zi  خود یک نقطه میانی در یک روز تنها (سیگنال دی) می باشند Liu یعنی جریان یافتن به داخل و Zhu یعنی داخل شدن به Acu- puncture points  Wu  و Zi یعنی ying , yang Peaks up  شروع yang از 12شب بوده تا 6 صبح این در حالی بوده که هنوز شب و تاریک بوده یعنی ying yang از 6 صبح تا 12 ظهر روشن یعنی روز یعنی yang yang از 12 ظهر تا 6 عصر yang ying  و از 6 عصر تا 12 شب ying ying Wu peaking of yang Zi peaking of ying  12 ماه در یکسال و 12 ساعت در یکروز می باشد Wu , Zi  طول را و mao , you عرض را می سازند. در اینجا 4 عامل, Wu , Zi  mao , you 4 فصل ، شب و روز، صبح و عصر را با فاکتورهای درجه حرارت ومقدار نور می سنجند در Nan Jing راجع به 5 Commanding points  یعنی wu shu xue  نقطه شروعی آن همان yang points  است وغیره .

Stem Jia Yi Bing
Number 1 2 3
Odd/even Odd Even Odd
Ying / yang Yang Yin Yan
Branches Zi Chou Yin

 

Stem Ding Wu Ding Ji
Number 4 5 4 6
Odd/even Even Odd Even Even
Ying / yang Yin   Yin  
Branches Mao Chen Mao Ai

 

Stem Geng Xing Ren Gui
Number 7 8 9 10 11 12
Odd/Even
Ying/yang
Branches WU Wei Shen You Xue Hai

ترکیب این دو باعث بوجود آمدن 60 Combinations yy میگردد 10Stem , 12  Branches

 

 

10      9        8        7        6        5        4        3        2        1

10      9        8        7        6        5        4        3        2        1

 

5        4        3        2        1

زیر هم نویسی               ترکیب B , S

10      9        8        7        6

 

Jia , Ji  یعنی 1+6               6 یعنی heaven generates water , earth              1

Yi , Geng  یعنی 2+7          7 یعنی 2 generate fire , heaven   یعنی earth       2

Bine , xin  یعنی 3+8          8 یعنی 3 generate wood , earth  یعنی heaven    3

ترکیب قانون زن و شوهر مهم است زیرا ما را قادربه انتخاب نقاط جانشینی میکند مثلاً روزهای Jia ما قادریم که نقاطی را AC کنیم که در آنروز باز هستند برای روزهای Jia همینطور ما می توانیم نقاطی را AC نمائیم که برای روزهایJi  هم بازند زیرا Ji , Jia  زن و شوهرند.

ترکیب 5 elements , S  عناصر 5 گانه باین ترتیب بیان می گردد.

درتعین روز و ماه غربی و خورشیدی ممکن است یکروز اشتباه گردد که با درنظر گرفتن عقب و جلو بردن ساعت که توسط دولت انجام می گردد باید در استفاده از جدول TA دقت گردد.

Wood  یعنی  Jia , yibe long to east   چوب

earth    یعنی wu  , Ji long to center   خاک

Fire     یعنی Bing  , Ding to south   آتش

Metal  یعنی Geng , Xin to West    فلز

Water یعنی      Ren , Gui  to  north  آب

 

A) yang stem , a yang branch are paired off to denote a yang year yang month , yang date , yang period of Time.

B) ying stem , yin branch are paired off to dente a ying year , ying month , ying date , ying period of time .

 چون 10S و 12B می باشد ترکیب آنها60 جفت می گردد بنا براین  S  6 بار میآید در حالیکه B  5 بار می آید با این فرمول  10s × ۶ = ۶۰s

 

 5 = 60 B ×  ۱۲      B

ترکیب 10S و 12B با ترکیب 10S و 12B با bowels , viscera  (B یعنی Branch)

ترکیب Branch  با وضعیت و محل قرار گرفتن اعضاء (S یعنی Stem )

ترکیب 10 stem , 5ele , fire command  Po

Zi Wu Liu Zhu Liao Fa

11 Pm  تا Zi = 1 Am

1Pm  تا Wu = 11 Am

Liu = flowing

Zhu = entering

Liao = therapy

Fa = Technique

زمان انرژی گیری عضو در ساعت بیولوژیک

GBکیسه صفرا 1- 23 Zi
LIV کبد 3-1 Chou
Lu ریه 5-3 Yin
Li روده بزرگ 7-5 Mao
ST معده 9-7 Chen
SP طحال 11-9 Si
HT قلب 13-11 Wu
Si روده باریک 15-13 Wei
BL مثانه 17-15 Shen
Ki کلیه 19-17 You
PC پریکارد 21-19 Xu
SJ مسئول توزیع مایعات در بدن 23-21 Hai

یعنی تکنیک AC  برمبنای تقویم آسترولوژیک

این رو یعنی از Zi , Wu  از نظر ماه may , November     winter solstice  در نوامبر زمانی است که yang  شروع به رشد می کند و ying شروع به ترک و انتقال به yang می کند.

Summer solstice  در may زمانی است که ying شروع به رشد می کند و yang شروع به ترک و انتقال به ying  میکند پس این چگونگی decline  و growth  را در یکسال و در جایی دیگر مثلاً در یکروز مثال زد .

داخل شدن Zhu                   جریان یافتن flowing

در جریان یافتن و داخل شدن نقطه باز می شود وقتی انرژی در decline  ( کاهش – زوال) است نقطه بسته میگردد پس به همین دلیل باید نقطه AC را دقیق در زمانی که باز است پیدا کنیم .

خیلی از پزشکان چینی عقیده بر این دارند که این TM برای همه نوع بیماری مقاوم بدرمان که با AC درمان می شوند بخصوصAcute  موثر است . اگر بخواهید محاسبات را از طریق متد دکتر Wu حساب کنید  به سایت زیر مراجعه کنید .

شدت سختی محاسبات به حدی است که بعد از شروع به کار انسان از ادامه کار پشیمان می شود و ترجیح می دهد که به همان طریق سنتی طب سوزنی رفتار نماید .

گاهی این سوال پیش می آید :

که اگر طب سوزنی زمانی Time Acupuncture    اینقدر مؤثر است که در درمان بیماریهای صعب العلاج به کار برود پس چرا همه پزشکان آن را نمی آموزند.

جواب : Time Acupuncture اولاً بسیار مشکل می باشد ثانیاً خود آکوپنک چر در بعضی مردم مؤثر است و در بعضی دیگر مؤثر نیست و اصولاً کاری ناشناخته است هنوز بشر نتوانسته راهی مستدل پیدا کند که بگوید چرا سوزن های فلزی در بعضی نقاط بدن خواص بخصوص دارند که درمان کننده است ولی اصل کار در ایجاد و برقراری تعادل می باشد، تعادل بین Ying  و Yang  سلامتی مطلق در 1 = Yang× Ying می باشد . هر آینه این تعادل به هم بخورد زیر زمینه بیماری ایجاد می گردد در ساده ترین بیماری یعنی سرماخوردگی Common Cold  عامل مستقیم پاتوژن Wind cold  است که تعادل Ying  و Yang   را به هم زده است و بیماری آغاز شده آیاwind cold   به معنای ویروس است ؟ ویروسی که با باد و یا توربلانس چرخش باد در نوستریل (سوراخهای منخزین بینی) و مخاط آن ایجاد می شود از طرف دیگر wind heat که همان آنژین(گلودرد) است که عامل استروپتوکوک است در اولین ویروس و دومی میکروب ولی wind  در هر دو عامل پاتوژن وجود دارد چرا با وجود این دو نوع عفونت ویروسی و میکروبی wind باد همواره دخالت دارد ، چون از هوا می آید؟ آیا به خاطر مسری بودن بوده ؟ آیا باد در بوجود آمدن آن در اپیدمی های جهانی و در اجتماعات شلوغ مثل چین دخالت دارد ؟ بنظر طب غرب دومی wind heat بیشتر از دهان و دست منتقل می گردد ولی معهذا wind را در آن دخیل می دانند . در تشریح بیماریها همین wind cold  heat  wind   را به عنوان اولین و ساده ترین بیماریها بیان می کنند  تا برسد به سل ریوی  که زیر زمینه آن Lung ying deffiency  کتاب عظیم Shang Hun Lan  که به معنی (سرما بیماریها را بر می انگیزد) (Cold induced diseases  ) بیماریهای شن خن لن خود دنیایی دارد که باز در این مقاله نمی گنجد و بعداً راجع به آن صحبت خواهد شد.

References:

A 52 – Year Calendar of Acupuncture (1999-2050) Zi Wu liu zhu liao fa, ling gui ba fa, fei teng ba fa .By Henry Lu, Ph.D.

Academy of Oriental Heritage

http://www.tcmcollege.com College bookstore

چگونگی انجام طب سوزنی زمانی

طب سوزنی با سوزنهای یکبار مصرف انجام می گردد ، معمولاً یک دوره درمان آن 10 جلسه می باشد در هر جلسه ای مجدداً سوزنهای یکبار مصرف جداگانه بازخواهند شد، طول مدت سوزن زدن 20 دقیقه می باشد سوزنها نه درد و نه خونریزی دارند . بعد از 10 دقیقه از شروع به علت ترشح اندرفین و انکفالین حالات بسیار خوش روحی به انسان دست می دهد اکثراً غم و غصه و اندوه محو می گردد و 40 دقیقه بعد از آن کمی حالت خواب آلودگی لذت بخش (نه توأم با خماری) دست می دهد از یک ساعت تا 48 ساعت بعد از انجام طب سوزنی خبرهای خوش برطرف شدن کسالت ، درد، و مشکلات بیماری راباید منتظر بود. در مورد بیماریهای صعب العلاج بعد از یک یا چند دوره درمان و گذشت مدت زمانی معادل دو ماه ونیم آثار درمانی آن نمایان می گردد . در 33% موارد نتیجه ای عاید نمی گردد ولی در عین حال عارضه ای را هم برجا نمی گذارد . اگر درمان پذیر نباشند فاقد عارضه بوده و درعوض سیستم دفاعی بدن را بالا می برد . چرا باید دو ماه و نیم صبر کرد؟

تقویم چینی Chinese Calendar دارای پنج فصل است به جای 4 فصل که ما و غربی ها داریم این دایره به 5 قسمت مساوی و هر یک تقریباً دو ماه ونیم تقسیم شده است برای آن باید دو ماه و نیم یا مضربی از دو ماه و نیم یا فصلی یا مضربی از فصلی صبر نماییم تا وضعیت بیماری خوب یا بد معلوم گردد یعنی در حقیقت این فصول هستند که وضعیت های خوب یا بد و یا حتی مرگ بیماران را پیش بینی کرده . ابتدا بیماری عضو را مشخص کرده روی آن نقطه زاویه را انتخاب می نماییم از آن نقطه عضو دو ضلع زاویه را طوری به روبروی آن می کشیم که هر ضلع از یک فصل مجاور خود نگذرد. یک مثال: شخصی دچار بیماری قلبی است (بیماری قلبی مربوط به Fire  از نظر   5 Elements  یا عناصر پنجگانه است که فصل آن تابستان است پس زاویه در تابستان قرار می گیرد اینک در کمان روبروی زاویه ایستاده و داخل زاویه را نگاه می کنیم  ضلع دست راست وضعیت خوب بیمار و ضلع دست چپ وضعیت ناگوار بیماری و یاحتی مرگ بیمار را نشان می دهد.

قضیه : بیماری هر عضو در فصلی که قرار دارد تا فصل بعدش نه خوب و نه بد است در فصل بعد وضعیت بیماری خوب می شود و روبه بهبود می رود و در فصل بعد از آن وضع بیمار خراب می شود و بدترین وضعیت را پیدا می کند و یاحتی ممکن است بمیرد اگر که مرد که هیچ و گرنه درمانش در فصل بعد از آن است .

یعنی حتی بهترین درمان هم در ارتباط با زمان (فصل) است .

مثال: شخصی دچار بیماری قلبی است معین کنید چه فصلی از سال (تقویم چینی) خطر مرگ وی محتمل است همچنین بهترین زمان درمان وی در چه فصلی است؟ از روی شکل جواب بدترین وضعیت بیمار قلبی در زمستان بوده که ممکن است بمیرد و بهترین فصل درمانش بهار است .

پيش بيني وضعيت آينده بيماران

مثال دوم : شخصی دچار بیماری مزمن ریوی است (مقاوم به درمان) تعین کنید در چه فصلی این بیمار بهترین وضعیت را دارد ؟

همانطور که از شکل دوم می بینید بهترین وضعیت بیماری مزمن ریوی در فصل بهار و بدترین فصل بیماری در تابستان است و بهترین فصل درمانش در Long summer  تابستان دور (اواخر تابستان خودمان) و رو به سمت پاییز است.

بعنوان یک پزشک فارغ التحصیل طب غرب لابد تا امروز طی تجربیات خود دانسته اید و آموخته اید که تابستان برای بیماریهای ریوی فصل خوبی نیست و پاییز که زاویه بیماری درآن قرار دارد به عنوان عامل پاتوژن اصلی برای ریه یعنی خشکی Dryness  اما آنچه را ما آموخته در ذهن داریم بیشتر Coldness  را عامل پاتوژن برای Upper respiratory tract و ریه می دانیم به همین ترتیب گردش زاویه روی محیط دایره فصول دیگر برای اعضای کبد و کلیه از این دایره به صورتی که قضیه بیان کرد می توان وضعیت بیماری اعضاء Zang را روی تئوری 5 Elements  ارزیابی کرد و احتمال مرگ بیمار را پیش بینی کرد (اعضاء Zang) اعضای مهم و حیاتی در بدن بوده که به معنای اعضای توپر تقسیم بندی شده که

عبارتند از :

Spleen   – kidney     – Heart   – Lung    – Liver

Stomach –   Bladder  –  small intestine  –  Large intestine  – Gall bladder – Triple burner

اعضای FU  یعنی اعضاء تو خالی که در زیرش نوشته شده    منظور بحث تشریح 5 Elements عناصر پنجگانه نبود بلکه منظور آن بود که چرا باید بعد از درمان طب سوزنی برای بیماری های صعب العلاج منتظر اثرات درمانی بعد از دو ماه و نیم شد اصولاً اثرات درمانی طب سوزنی ممکن است بلافاصله بعد از ده دقیقه از سوزن زدن یا یک ساعت بعد یا یکروز بعد یا یک هفته بعد منتظر بود اما در مورد بیماریهای صعب العلاج فاکتور زمانی دو ماه و نیم یا مضربی از این یعنی یک یا دو یا سه یا چهار فصل طبق تقویم چینی خواهد بود . فاکتور مهم بعدی سن بیمار است درمان طب سوزنی در کودکان که QI (تلفظ کنید چی )  (انرژی بیوالکتریک) و Blood  و (گردش خون) زیاد است و Kidney essence  فوق العاده قوی است از 7 سالگی در دختران و از 8 سالگی در پسران (منظور از Kidney essence) در انسان کلیه نبوده و امروز آن را غدد فوق کلیوی و ارمونهای آن قلمداد می کنند زیرا در 5 هزار سال پیش تا همین نتیجه گیری ها هم خیلی عالی بوده است در درمان بیماریهای اطفال لازم نیست که سوزن به مدت 20 دقیقه نگهداری شود بلکه فقط با یک سوزن (بزن روی آکوپوینت و در بیاور) نه نیاز دارد به استخراج QI و نه به مانور دادن احتیاج است درمان صورت می گیرد.

فاکتور بعدی بودن یا نبودن هورمونهای جنسی است در یک دختر جوان برای ناراحتی های اعصاب (فکر زیاد، هیجانات، بی خوابی، افسردگی) تنها آکوپنکچر در نقاط مریدیانهای Du  و HT   آنچنان غم و اندوه و ناراحتی های عصبی و روحی را برطرف می کند که وضع روحی 180 درجه عوض شده این بیماران بعد از آکوپنکچر در این نقاط این جملات را گفته اند: عین جمله نقل قول میشود.

1- سبک شدم

2- به قهقهه خندیدن، خنده غیر قابل کنترل

3- جوک گفتن حتی زیر سوزن

4- خواب شیرین و لذت بخش زیر سوزن

5- تو آسمونا میرم

6- حالم خیلی خوبه

7- خدا جونم خیلی خوشم

البته هر پزشکی می داند این اثرات ناشی از ترشح اندورفین و آنکفالین از مغز است همین اثرات در پسران جوان ولی خیلی کمتر اما به ندرت مختصری از این حالات را در یک خانم منوپاز 49 سال به بالا می توان دید . سندرم منوپاز واقعاً طب سوزنی را دچار مشکلات می سازد به سختی می توان علائم منوپاز، بی خوابی، گر گرفتگی، خشکی، سخت گیری به اطرافیان، تغییرات خلق و خوی، عدم تحمل دیگران را طی 10 جلسه درمان کرد. مگر اینکه طب سوزنی از فرمول های گیاهی مثل ارثیان تنگ Er-xian Tang  و یا Er-zhi wan نیز استفاده کرد پس حضور استروژن در اینجا که همان Kidney essence قلمداد می گردد اگر چه از تخمدانها ترشح می گردد کمک کار آکوپنکچر میباشد. در روایتی دیگر از یک دانشمند طب سوزنی که گفته از لگن تا نقطه تشریحی ناف جمعاً در TCM عبارتست از Kidney  . آیا این گفته نشانه آن نیست که هورمونهای مترشحه از تخمدان و بیضه ها و غدد فوق کلیوی همان چیزی است که در TCM 5 هزار ساله Kidney essence خوانده شده .

222

همکلاسی های دوران تحصیل در کانادا

هر بیماری قابل علاج است

حتی بیماریهای صعب العلاج درصدی از بهبود را در پی دارند گاهی 20% بهبودی هم موجب رضایت بیمار خواهد شد

این بیماریها با طب سوزنی قابل درمان می باشند.

1-    سردرد و میگرن

2-    درد مفاصل زانو و کمردرد ها

3-    آسم و بیماریهای ریوی

4-    درد مفاصل شانه و دست

5-    عفونت ها و بیماریهای تب دار

6-    بیماریها اعصاب و روان

7-    دردهای مبهم که مثل خوره آدم را می خورد در حالی که آزمایشات سالم است

8-    ناراحتی های معدی

9-    یبوست و ناراحتی های وباسیری

10- کم خونی و ضعف و خستگی مفرط

11- لکنت زبان ومشکلات صوتی

12- از بین بردن چین و چروک صورت

13- رنگ چهره و لبها

14- دردهای گردن و مچ پا

15- عفونت های چرکی بدن

16- بی خوابی و بدخوابی

17- شب ادراری بزرگسالان

18- مشکلات مثانه و ادراری

19- بیماریهای داخلی

20-  درمان هر نوع عفونت تب دار

21- ناراحتی های هاضمه

 

پنگچر و ماکسی بس

     Acupuncture and moxibustion

این بیماریها با طب سوزنی در قسمت مغز و اعصاب قابل درمان می باشند.

 1. Syncope
 2. Headache
 3. Cerebrovascular Accident (Apoplexy)
 4. Sciatica
 5. Trigeminal Neuralgia
 6. Hypochondriac Pain
 7. Diaphragm Spasms (Hiccups)
 8. Gastronomies Spasm
 9. Facial Spasm
 10. Facial Paralysis
 11. Periodic Paralysis
 12. Parkinsonism
 13. Agraphia with Tremulous Hand
 14. Multiple Neuritis
 15. Neuritis of Lateral Coetaneous Nerve of Thigh
 16. Peripheral Nerve Injury
 17. Neurasthenia
 18. Hysteria
 19. Menopausal Syndrome
 20. Epilepsy
 21. Paraplegia
 22. Migraine

Check Also

یائسگی و طب سوزنی

    ‎Nasser Tabesh‎ MD     طب سوزنی اهواز  November 2014 یائسگی و طب سوزنی دکتر …

۴ دیدگاه ها

 1. سلام وقتتون بخیروشادی
  از کودکی براثر ترس دچار لکنت شدم آیا لکنتم با طب سوزنی درمان میشود؟

 2. Hi, after reading this awesome article i am also delighted to share my experience here
  with friends.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *