درمان اعتیاد و طب سوزنی

 

۴۰۰۸۹_logo

قسمت ۱

اگر چه چینی ها علم طب سوزنی در گوش را از قبل می شناختند ولی استاد اعلم این علم نبودند و اکثراً به طب سوزنی تمام بدنbody acupuncture    اعتقاد داشتند و انجام می دادند اول کسی که به طور رسمی و علمی  ان را معرفی کرد دکتر پل نوژیر فرانسوی بود.

نوژیر واقعاً طی سالها تلاش خود با این علم آنچنان هیمنه ای بخشید که آنرا به صورت آکادمیک در دانشگاه های فرانسه معرفی کرد و صدها نفر محقق و دانشمند را مبهوت کرد پزشکان از اثر طب سوزنی گوش به عنوان طب سوزنی تمام بدن به شگفت آمدند و از آن بهره ها گرفتند.

اول که این پزشکان قبول نمی کردند و وقتی اثرات معجزه آسای این کار را دیدند و به مکانیسم آن پی بردند مشتاقانه در تحقیقات علمی آن کوشیدند و نکات شگرفی در طب سوزنی گوش کشف گردید.

اما به نظر اینجانب طب سوزنی گوش اگر چه از طب سوزنی بدن مؤثرتر است ولی نقائصی هم دارد می توان گفت بجز ۱۰ نقطه بقیه کاملاً مشخص نمی باشد.

این در حالی است که تمام تصویر بدن در گوش به صورت جنین وارونه مشخص شده در صفحات بعدی محدودیت کار را اشاره خواهم کرد.

۱-درمان اعتیاد

سازمان نادا NADA یک سازمان جهانی ترک اعتیاد می باشد و مرکز آن در امریکا بوده این سازمان آخرین دست آوردهای خود را برای هر نوع اعتیادی اعم از تریاک ، هروئین، مشروبات الکلی و هر ماده مخدر دیگری که هست و یا بعدها اختراع گردد بر پایه طب سوزنی گوش بنا نهاده است.

استاد ۹۰ ساله چینی ما یک قدم از این گفته ها جلوتر نهاده و حتی عشق بیش از حد یعنی شیفتگی جنون آسا را هم نوعی اعتیاد دانسته که با این روش می توان آنرا ترک داد و یا حداقل آنرا کمتر کرد حال که صحبت از اعتیاد پیش آمد بهتر است آنرا در همین جا شروع کرده و بعد به مبحث های دیگر بپردازیم.

88888

نادا یعنی National Acupuncture the Detoxification Association  می باشد و سازمان عظیمی است که ابتدا ترک اعتیاد را با داروهای شیمیایی شروع و سپس آنرا رها و به داروهای گیاهی متوسل و این روزها اصولاً داروها را رها و به این طریق طب سوزنی روی آورده آنچه نادا انجام می دهد عبارتست از :

۵ نقطه در گوش راست و قرینه همان نقاط در گوش چپ یعنی جمعاً ۱۰ سوزن می شود که به مدت ۴۵ دقیقه در گوش می ماند و بعد سوزنها خارج می شوند نقاطی که سوزن زده می شود عبارتند از سمپاتیک، کلیه، کبد، ریه، شن من در هر گوش .

بعنوان مثال فقط شن من شرح داده می شود شن من در گوش نقطه معروفی است همین نقطه با ترکیبی از نقاط مریدپان قلب و مر یدیان DU در اشخاص ایجاد افوری می کند (افوری حالتی است در انسان که بی دلیل خوشحال می شود و همان زیرسوزن ممکن است به آواز خواندن، جوک گفتن، خندیدن مشغول گردد) و این به خاطر ترشح اندورفین وانکفالین از مغر است اندورفین یا تبا اندروفین در واقع مرفین خود بدن است . این ماده را پروردگار در انسان طوری طراحی کرده که در موقع زخمی شدن تصادف و حوادث دردناک از مغر ترشح می گردد تا حدودی که انسان بتواند ناملایمات و یا از درد مجروح شدن برهد عجیب آن است که آنچه او ساخته اعتیاد ندارد ولی آنچه از ترکیبات گیاهی تریاک (اوپیوم) گرفته می شود سخت اعتیاد آور و مخرب است. یادتان باشد شن من و نقاطی از DU و نقاطی از مریدیان قلب می تواند افوری ایجاد کند شن من دیگر روی مریدیان قلب و در مج دست است نباید با شن من گوش اشتباه گردد .

کاربرد شن من گوش در طب سوزنی عبارتست از :

 آنچه سازمان نادا از محققین چینی و هونگ کونگی خرید و روی آن تحقیقات وسیعی کرد چیزی نبود جز تجربیات یک پزشک هونگ کونگی به نام دکتر ونز داستان به این شرح بود که ۳ نفر که معتاد به تریاک بودند و بساط خود را هر روز در خانه یکی میگستراند یکی از آنها بیماری کمردرد گرفت و به این پزشک مراجعه کرد. دکتر ونز یکروز در میان برای این بیمار تجویز طب سوزنی گوش کرد بعد از چند روز بیمار اظهار داشت ضمن اینکه کمردرد وی بهبود یافته دیگر میلی هم به تریاک ندارد و بیشتر دوستانش استفاده می کنند پزشک باهوش نقاط را علامت گذاری کرده و سپس از بیمار خواست دو دوست معتادش را به بهانه هر بیماری که ممکن است به مطبش بکشد این کار انجام گردید بعد از مدتی هر سه دوست اظهار بی علاقگی کردند و تنها یکی از آنها ادامه می داد ولی به مقدار خیلی کم و شاید ۱/۱۰ قبل خود و بعد هم ترک کرد.

این پزشک تجربیات خود را روی تعدادی معتاد انجام داد تا بالاخره نقاط را کامل کرد و عاقبت این حکم را نوشت .

– قضیه ( قضیه حکمی است که دیگر نیازی به اثبات ندارد )

 اگر طب سوزنی روی نقاط زیر انجام گردد موجب بی میلی معتاد به مواد میگردد.

۱ شن من گوش ،۲ سمپاتیک،۳ کلیه،۴ کبد،۵ ریه در هر دو گوش بر حسب ترک هر نوع وابستگی و علایقی می گردد اما همه این مطالب فقط ۴۰% قضیه بود آیا سازمان عظیم نادا روی ۴۰% کار اتکا می کند؟

بله حتی ۱۰% هم عالی است

  حالت وخیم معتاد  که مواد به وی نرسد سر را به زمین گذاشته و پاها را به دیوار می فشارد و بعد هر آنچه که به دستش می رسد در روی سر خود خرد می کند.

۶۰% بقیه تصمیم خود بیمار است پس برای ترک هر ماده مخدری ابتدا خواست خود شخص و بعد اقدامات درمانی. معهذا این سازمان با شدت کامل در ترک اعتیاد مردم جهان با طب سوزنی در گوش می کوشد و هنوز راهی ساده تر، مؤثرتر و ارزانتر و کم خطرتر از این پیدا نکرده است .

البته اگر کسی نتوانست با این طریق ترک مخدر کند اشکالی ندارد ولی یقیناً مقدار مصرفش را کم خواهد کرد و بقیه آنرا در دوره ۱۰ جلسه ای بعدی ترک خواهد کرد مثال آقای دکتر جراحی برای کسالت خود مراجعه کرد که روزانه ۶۰ سیگار می کشید طب سوزنی گوش وی هم مربوط به ترک اعتیاد نبودولی فردا که مراجعه کرد گفت که تنها ۳ عدد سیگار آنهم با بی میلی کشیده است.

عنوانADS  به معنی کسی است که می تواند ترک اعتیاد دهد با این عنوان

Acupuncture Detoxification Specialist که دکتر طب هم نباشد مسئله ای نیست و اگر باشد چه بهترADS به غیر از طب سوزنی روی گوش انوع داورهای مخدر را هم می شناسد و همه ان ها زیر نظر یک رئیس کار می کند که معمولاً یا یک متخصص طب سوزنی یاAcupuncturist  یک آکوپنگچریست می باشد.

Auricular acupuncture detoxification for substance abuse treatment

طب سوزنی برای اعتیاد

مدلی است که برای درمان هر نوع اعتیاد ساخته شده توجه کنید هر نوع اعتیاد هر آن چیزیکه اراده انسان را تخریب کرده و تصمیم گیری قاطع را معدوم کند که معمولاً هر کس این حالت را دیده و تجربه کرده ماده اعتیاد اور مراکز تصمیم گیری را بی اثر و یا کم اثر می کنند. معتاد در هر بار مصرف ماده مخدر در جستجوی لذتی است که اولین بار بدان رسیده و هرگز لذت اولین بار را دیگر نخواهد دید مگر آنکه دوز (مقدار) را بالا ببرد.

آنهم نه یکبار بلکه هر بار باین ترتیب بزودی به مسمومیت و توکسمی خواهد رسید دیگر کبد قادر به خنثی کردن سم نبوده مراکز تنفسی از کار می افتند و مرگ دست خواهد داد.

یعنی چه از نظر پزشکی و چه از نظر اعتقادی می توان گفت اعتیاد دقیقاً در دام شیطان اسیر شدن است تا مرگ .

آنها که از این دام رسته اند واقعاً شجاعانه ایستاده و خود را نجات داده اند.

4

طب سوزنی گوش برای اعتیاد

۱- کمک می کند تا اندروفین طبیعی بدن برای مبارزه با ناراحتی های دردآور ترشح گردد (اندروفین خود بدن ماده ای است که آفریننده پاک در بدن تعبیه کرده) و اعتیاد آور نیست.

۲-  عوارض ترک مثل بی حوصلگی، سیم کشی، درد مفاصل ساق پا زدن عضلات متناوباً با بی خوابی، بی قراری، کشش عضلات، پرش های عصبی بدن، افکار مخدوش ۹۰% با این درمان بهتر می شود.

۳- نه تنها این روش برای درمان اعتیاد بکار می رود بلکه در دردهای غیر قابل کنترل سرطانها می توان از طب سوزنی داخل گوش استفاده کرد.

۴- در واقع همانطور که ازطب سوزنی انتظار می رود imbalance را تبدیل به balance می کند یعنی هر عدم تعادلی را متعادل می سازد.

۵- معتاد می تواند با مکانیسم درونی آرامش پیدا کند تا اینکه داروئی خوراکی یا تزریقی به وی بدهیم.

۶- در معتاد روحیه ای می سازد که خود را از این وابستگی نجات بخشد این اثر مغری معلوم نیست با طب سوزنی روی کدامیک از نقاط پنجگانه گوش امکان پذیر است.

۷- به معتاد این اجازه را می دهد که در یک مجتمع درمانی مثل دیگر معتادان خود را به آرامی در اختیار درمان کننده قرار دهد و با یکی دو فرمان کار تمام گردد.

۸- روشی است ارزان نیاز به داروهای گران و مخارج اضافی ندارد ولی البته احتیاج به یک اطاق آرام دارد کسی که زیر طب سوزنی برای اعتیاد می رود واقعاً باید مدت ۴۵ دقیقه آرام گیرد.

در این فاصله نباید مضطرب گردد موبایل باید خاموش و نباید با همراهان خود و یا بیمار تخت مجاور ناگهان شروع به صحبت نماید.

این کار هر روز باید انجام گردد تا ۸ روز که دوره ترک می باشد روزی یکبار و یا گاهی روزی دوبار بستگی به شدت اعتیاد دارد و نوع اعتیاد اینکار برای کسیکه به نوشیدن مشروبات الکلی هم متعاد است به کار می رود برای ترک دخانیات نیز به همین ترتیب است سیگار اعتیادی ضعیف ولی پابرجا دارد یعنی علیرغم انیکه اعتیادی ضعیف است ولی بسیار با فشار است.

در کسانیکه سیگار ریه آنها را به شدت تهدید میکند توتون خوراکی تهیه شده که هرازگاهی کمی از آنرا از جعبه خارج و در دهان می گذارند و آب آنرا می مکند البته این با ناس تفاوت دارد.

در اعتیاد به ناس مخلوطی از توتون و آهک را شخص در داخل دهان می گذارد و آب آنرا می مکد و تفاله های آنرا از دهان بیرون می ریزد ناس در نواحی بلوچستان مرسوم است و عاقبت آن سرطان لب و دهان است .

در آمریکای شمالی منظور کانادا و آمریکا بیشترین اعتیاد روی کوکائین و حشیش می باشد و مشروبات الکلی و کمترین آن مرفین و مواد تریاکی است متأسفانه بهترین نوع حشیش در ونکوور کانادا میروید .

 

درمان با طب سوزنی گوش برای اعتیاد

2 (1)

به ست پزشکی و یا پروسی جری پیچیده نیاز ندارد یعنی دستگاه نمی خواهد.نوبت و دکان و وقت قبلی و فلان داروی که کمیاب نیاز ندارد.

گران نیست ارزان است سریع است(۸ روزه) و تنها یک فضای معمولی و آرام می خواهد، مرزبندی ندارد ترسی برای ترک دهنده ندارد که بترسد معتاد در حین ترک بمیرد، لیست انتظار ندارد که معتاد در حین انتظار برای نوبت جان خود را از دست بدهد احتیاجی به گرفتن شرح حال طولانی ندارد.

معتادان بر طبق تقسیم بندی کلینیک لینکلن به دو دسته تقسیم می شوند گروهی که ده سال یا بیشتر معتادند وگروهی که کمتر از ده سال است و اعتیاد آنها کراک کوکائین  می باشد.

سن گروه دوم معمولاً کمتر است و بیشتر گروه دوم زنان و دختران هستند هر دو گروه به درمان با طب سوزنی گوش جوابی مساوی می دهند. گروه اول شاید بیشتر درمان بخواهند تاگروه دوم .

۱۰- جزئیات برنامه

برنامه شامل ۴ جزء است :

الف) طب سوزنی گوش

ب) تست ادرار

پ) مشاوره شخصی

ت) شرکت در برنامه های مدل ۱۲ قدمی

گاهی در بعضی معتادان کار با ۸ جلسه تمام نمی شود در این صورت درمان از ۳ تا ۶ ماه ادامه پیدا می کند.

معتادان دو نوع هستند بعضی صاحب شغل بوده و کار میکنند اینها معمولاً ساعت ۷ بعد از ظهرهر روز می آیند و ۴۵ دقیقه را زیر سوزن می گذرانند و سپس به منزل می روند.

گروه دیگر کار ندارند و قت دارند در بیمارستان بستری می شوند و روزانه طب سوزنی گوش می شوند آنهم طبق برنامه

بستری شدن در بیمارستان ترک اعتیاد شهر ونکور کانادا که اینجانب در آن کار می کردم مجانی بوده و غذا و میوه و شیر و چای و وسایل استحمام و غیره مجاناً در اختیار معتاد قرار می گیرد. اگر کسی در آن محیط دوباره از مواد مخدر استفاده کند او را اخراج کرده و بار دوم اگر برای ترک اعتیاد بیاید باید هزینه آن ۸ روز را خود شخصاً بپردازد.

در یکی از روزهای که بیش از ۴۰ معتاد را طب سوزنی گوش کردم و واقعاً خسته شدم بعد از صرف یک چایی از همکارم خواستم به داخل گوش خودم طب سوزنی کند درست نظیرمعتادان تا ببینم چه حالی به انسان دست می دهد.

همکارم شروع کرد سوزنها را در نواحی پنجگانه نصب می کرد نهمین سوزن را که زد پلکهای چشم من بسته شد و در چنان خواب لذت بخشی فرو رفتم وسپس حالتی خوش و رویایی در داخل ابرها و آسمانها به پرواز درآمدم و…. لحظه ای بعد همکارم با دست به شانه هایم زد و گفت ناصر کلاس شروع شده نمی آئی؟

عرض کردم نه نمی آیم اجازه بده بخوابم

گفت : امروز آخرین روز کلاس است و اگر نیایی این آخرین کلاس یک هفته دیگر تکرار خواهد شد….گفتم مزاهم نشو…..

و به این ترتیب اینجانب یک هفته از کل دوره عقب افتادم .

طب سوزنی گوش آنچنان در شخصیت انسان تغییرات عمیق می دهد که قابل وصف نیست.

چگونگی ترک اعتیاد با مدل طب سوزنی گوش

سم زدایی با طب سوزنی در گوش اولین قدمی است که داوطلبان ترک باید بردارند، درد ندارد، خونریزی ندارد، خطری ندارد ولی در عوض حالات رویایی در بردارد خواب ملایم و لذت بخش بدور از خماری و خمیازه و رویاهای شیرین معمولاً این کار بعد از ورود به کلینیک و بعد از ویزیت صورت میگیرد ظرف چند دقیقه از اون حالات خشونت و رقت بار خارج می گردد و حال خوشی پیدا می کند و بعداَ به همین علت به درمان ادامه می دهد وقتی خیلی حالش خراب باشد حتی قبل از ویزیت و یا ثبت نام حتی بدون اینکه بدانیم به چه موادی معتاد است درمان شروع می گردد وقتی اثرات جادوئی این کار را دید خودش نمیرود و می ماند تا ثبت نام کرده و به درمان ادامه دهد. طب سوزنی گوش حالات خشونت بار معتاد را از بین برده طب سوزنی را حتی در بعدها که باز گاهی شخص هوسی کرد به کار برد تا دوباره بر بیزاری وی از مواد مخدر افزوده گردد.

هر کس طب سوزنی گوش برای اعتیاد را تجربه کند خود همه دوستان معتادش را با خود می آورد.

طب سوزنی گوش برای اعتیاد در دوره درمان معمولاً روزانه می باشد بعد از آنهم هر هفته سه بار تا بالاخره ۳ بار تا ۱۲ هفته در موارد شدید ادامه پیدا می کند.

تست ادرار : متد و برنامه درمان

تست ادرار مکرراً انجام می گردد ولی نه در محیطی که اگر مثبت باشد به معتاد استناد بسته شود بلکه انجام مکرر این تست به خاطر آن است که موفقیت در درمان ارزیابی گردد نه اینکه یقه بیمار معتاد را جایی گیر بدهند.

وقتی معتاد دریابد که باتست ادرار در کنترل نتایج کار می باشد حتی خود داوطلبانه بروزی یکبار تست ادرار رضایت می دهد تا بدانجا که تست ادرار حاکی از پاکی شود در این صورت دادگاه با وی همکاری می کند که مخارج فرزندانش را بدهد( منظور در آمریکای شمالی است که مبلغ پولی دولت به کودکان زیر ۱۸ سال اختصاص می دهد که پدر یا مادر معتاد ممکن است بگیرند و در عوض خرج فرزند خود برای اعتیاد خود خرج کنند).

خود معتاد گزارش از وضع و حال خود برای دادگاه تهیه می کند جالب آنکه نتیجه تست روزانه به همه گروه معتادان در آن بیمارستان کوچک ۲۴ تخته اعلام می گردد به این ترتیب تقی می داند که مثلاً حسن پاک شده و یا دارد به خودش خیانت می کند یعنی نتیجه آزمایش ادرار همه گروه با اسم نوشته و به دیوار نصب می گردد روزانه .

درب بیمارستان باز است و نگهبان ندارد و هرکس بخودش خیانت کرد از خجالت می گذارد و میرود.

اما من در بیمارستان بعنوان یک پدر و یک پزشک می گفتم اگر کسی تست ادرارش مثبت شد چند ساعت بعد یکبار دیگر تست بدهد و به این ترتیب مانع این می شدیم که یک خجالت زده بیمارستان را ترک کند.

در بدو ورود معتاد تست برای کوکائین، تریاک، حشیش متادون و بنزودیازپین انجام می گردد برای تشکیل پرونده معتاد خودش می گوید که به چه موادی اعتیاد دارد تستها همگی انجام می شود زیرا بعضی همزمان به دو ماده مخدر معتاد هستند.

تستها از آن جهت انجام می گردد که منحنی شروع و ختم آنها یا درصد آنها آمار گرفته شود که اینک جامعه به چه موادی روی می آورد و چگونه باید جامعه را پاک کرد این آمارها را اگر دادگاه بخواهد در اختیار دادگاه می گذارند تا قاضی بداند شخص دارد چکار می کند مثلاً معتادی که هم خود معتاد است و دیگران را معتاد می کند یعنی هم مصرف کننده و هم پخش کننده است و در دادگاه فدرال امریکا به ۳۰ سال زندان محکوم شده اگر یک آمار شش ماهه پاکی خود را از این مرکز بیاورد یقیناً مورد بخشش واقع خواهد شد. طول زمان ۳۰ سال نه بخاطر اعتیاد بوده بلکه چون پخش کننده بوده و تاجر مرگ بوده.

هر معتاد یک مشاور دارد

مشاوره بسیار مهم است معتاد مورد مشاوره عصبی روانی قرار می گیرد تشویق می گردد تا ترک کند، تشویق می گردد تا همکاری کند، مورد احترام گروه معتادان واقع می شود.

اگر لازم باشد روزانه دوبار طب سوزنی گوش می گردد کمک هایی به وی می شود از نظر محل کار وی یا خانواده و وزارت بهداری.

مشاور نباید به خودش حق بدهد که معتاد را گناهکار بشناسد

–        بعداز هر جلسه طب سوزنی گوش با مهربانی با وی مشاوره کند.

–        هر چه از مدت ترک می گذرد کم کم با وی جدی تر شود.

–        از نتیجه تست ادرار مشاور باید با اطلاع باشد.

5

 

هدف

هدف نادا آن است که ترک حاد اعتیاد به زودی انجام شود.

دوره بعد از اعتیاد و بعد از ترک که بسیار خطرناک است و چه بسا در این دوره دوباره معتاد به سمت مواد برود بخوبی طی شود.

و سومین دوره دوره ای است که باید معلوم گردد چرا شخص به این سمت رفته یا میرود.

۱- دوره حاد ترک ۱ تا ۳۰ روز است.

در این دوره روزانه طب سوزنی گوش انجام می شود گاهی در موارد شدید دوبار در روز، مشاوره بعد از طب سوزنی گوش انجام و مشاور باید حتی المقدور در دسترس معتاد باشد. چرا که در این دوره معتاد سخت بد اخلاقی و خشونت و حالات روانی و بی خوابی و گاهی فحاشی را شروع کند عرق شدید، بی اشتهایی، تهوع و استفراغ، دل درد، سردرد، قرمز شدن صورت، لرز، بی قراری، اضطراب، تمایل شدید به مخدر، خوابیدن ترسناک، درد تمام بدن کانفیوژن، بی خوابی، اسهال و در موارد شدیدتر از این تشنج، هذیان، دلیریوم و حملات صرعی به وی دست بدهد. (وای چه وحشتناک)

۲- دوره بعد از ترک اعتیاد

۶ ماه یا بیشتر طول می کشد.

معتاد سه بار در هفته طب سوزنی گوش می گردد.

مشاوره طبق درخواست معتاد باید همواره در دسترس باشد در این دوره معتاد کمتر رفتارهای فیزیکی بد نشان می دهد در عوض رفتارهای روانی بیشتر بروز می کند.

مثل اضطراب، افسردگی، عدم تمایل به جنس مخالف، فکر زیاد، اشکال در قضاوت، مشکلات حافظه و بالاخره هنوز تمایل به ماده مخدر که درونی است مثلاً با خوردن چای معتاد طلب مواد می کند. یا با شنیدن بوئی که اغلب سیگار است میل تجدید اعتیاد می افتد .

توضیح

حقیقتاً چای و سیگار از یاران قدیم و وفادار اعتیاد می باشند به طوری که مثلاً چای برادر تریاک بوده وقتی یکی را استفاده می کنند نوبت دیگری فرا می رسد.

در یک مورد به جای چای نوشابه ای برنگ چای مثل پپسی را در قوری ریخته با تفاله چای به مقدار کم و روی سماور گذاشته و با دو حبه قند به معتاد که مرد ۶۰ ساله ای بود دادیم ماه بعد پسران این مرد مراجعه کردند و گفتند ما روزی یک صندوق پپسی کولا باید برایش به ترتیب فوق به نام چای تهیه کنیم که اینک او به این نوشابه معتاد شده است.

به هر صورت چای و سیگار خود معزل بزرگی در راه ترک اعتیاد هستند.

۳- دوره جلوگیری از برگشت

در این دوره طب سوزنی روی شخص هر وقت لازم باشد انجام می گیرد. در این دوره شخصی که دیگر نمی توان اسمش را معتاد گذاشت هیچ رفتار خاصی ندارد ولی باید دانست بالاخره برگشت به اعتیاد همواره هست میل و اشتیاق گاهی شخص را وسوسه می کند در این دوره شخص وقت اضافی زیادی می آورد و باید مشغول باشد. در مورد تریاک دو چیز بعد از ترک محو نمی شوند:

۱)    لبهای سیاه که کمی بهتر می شوند ولی آثارش می ماند .

۲)    صورت مثلثی شکل اینها به وضع اول بر نمی گردد.

اکنون بخوانیم دکتر مایکل اُ اسمیت کسی که سازمان نادا را به وجود آورده چه می گوید.

اسمیت نتیجه گیری کرده که داروهایی که برای ترک اعتیاد به کار می رود نا امید کننده هستند اسمیت می گوید طب سوزنی گوش و داروهای گیاهی تنها و بهترین راه ترک اعتیاد طبیعی می باشد.

معلوم می گردد که سازمان نادا قبلاً همه راهی را رفته منظورشان نا امیدی از داروهای شیمیائی برای ترک است مثلاً متادون که  متادون به خودی خود از نو اعتیادآور است و سپس درمان کسی که به متادون معتاد است دیگر غیر ممکن است .

حالا سازمان نادا و کسی که بوجود آورنده این سازمان است مدعی است که طب سوزنی گوش مطمئن ترین و راحت و مؤثرترین راه ترک اعتیاد است چرا که این درمان ارزان، ساده و مهم تر برای هر نوع اعتیاد و وابستگی به کار می رود چه جالب برای هر نوع اعتیاد فرمول طب سوزنی گوش همان است که برای هر اعتیادی هست و تغییر نمی کند.

ترک اعتیاد بوسیله داروهای شیمیایی گفته طبق صدبار آمارگیری نتیجه کمی داشته نسبت به درمان اعتیاد با طب سوزنی گوش در ترک اعتیاد با داروهای شیمیایی از ترس مؤثر نبودن شاید لازم باشد دوز دارو را بیشتر کرد ولی در طب سوزنی گوش نه اینطور نیست یعنی لازم نیست تعداد سوزنها را بیشتر کنیم چرا در موارد اعتیاد شدید روزانه دوبار طب سوزنی گوش می کنیم. دراین حال علائمی مثل عرق کردن، آبریزش بینی،اتساع مردمک (نور زیادبینی) با طب سوزنی گوش عالی تر درمان می گردد.

از آنجا که متخصصین ترک اعتیاد  پی برده اند که ترک متادون ساده تر از ترک هروئین است متادون را بعنوان یک دارو وارد میدان کارزار کرده اند در حالی که کثافت ترک متادون خود جهنمی در بردارد ما خودمان هم اینرا به معتاد  حالی کرده ایم که اگر داروی ترک را نخوری موردی برای ترک نخواهی داشت حالا چطور باید به وی حالی کنیم که داروهای شیمیایی هرگز به پای طب سوزنی گوش نمی رسد.

بارها به کسانی برخوردید که معتاد بودند و در آستانه ترک قرار گرفته اند و به یکباره صدها بیماری پیدا کرده اند، دارد ترک می کند ولی کمر درد شدید، درد مفاصل، ناراحتی های هاضمه، هم بدرد ترک اعتیاد اضافه شده، چرا که این دردها از قبل و بدون درمان و معلق در هوا بوده یا بوجود آمده اما تسکین ماده مخدر پوششی ضخیم روی آنها گذاشته حالا که پوشش برداشته شده حقیقت عریان نمایان شده.اکثر مشروب خوران از درد معده و استرس و ناراحتی های روحی در رنج هستند و اینها در توجیه خود می گویند همه این ناراحتی ها با دو پیک برطرف می شود راست هم می گویند ولی آیا ناراحتی معده آنها برطرف شده؟

دکتر اسمیت می گوید بیایید تعریف جدیدی از اعتیاد بکنیم.

 

addiction

تعریف جدید از اعتیاد

 

زمانی یک ماده مخدر و اعتیاد آور می گردد که استفاده از آن مخلوطی از خوشیها و ناخوشیها در برداشته باشد و تقریباً همه مواد مخدر وضع استفاده کننده را خراب می کند مثلاً ماده مخدری نیست که انسان را به عقل کامل برساند یا فهیم تر کند یا مؤمن تر کند ولی همگی اعتیاد آورها خراب کننده و خوشی زودگذر زا هستند اکثر مخدرها بی خیالی را دم راه انسان می گذارند و اندکی خوشحالی راه حرافی و خندیدن به هیچ را تعارف می کنند اینها خوشیهایش بود ناخوشی هایش سردرد، بی خوابی، یبوست، از ریخت و قیافه افتادن و صدها عارضه دیگر است اعتیاد به مواد نیاز به راضی کردن طرف مقابل که مواد باشد ندارد بلکه با پول می توان آنرا بدست آورد.

بازیاد مصرف کردن کم کم ان لذت کاذبی را که هم داشته از دست می دهد با این تفاوت :

۱)    دیگر لذت روزهای اول و بخصوص اولین بار را نمی دهد.

۲)    اما عوارضش بیشتر و نانجیب تر می شود.

۳)    مصرف کننده به لذتی که می خواسته نرسیده ناچار مقدار مصرف را بالا می برد.

۴)    مخارج ماده برایش مهم نیست مقدار مصرف (دوزاژ) بی رویه بالا می رود تا… یک مسمومیت و مرگ .

با مصرف زیاد ماده مخدر برای بدست آوردن بی خیالی، توحال رفتن، کیف بودن، سرخوشی مرگ را برای خود و بی آبروئی را برای نزدیکان می خرند.

سیگار و مشروب الکلی از موادی هستند که وقتی برای اولین بار مصرف می شود نامطبوع می باشند.

یکی انسان را سرفه می اندازد و دهان را تلخ می کند و دیگری همچون زهر هلاهل تلخ و ناگوار است ولی بعد از مصرف مدتی دیگر این حالت را ندارند و یا این تلخیها تحمل می گردند یعنی بدیهایش را تحمل می کنند تا از مختصر لذتش بهره ببرند و اتفاقاً سیگارکش های قهار به ندرت دچار عفونت های سیستم تنفسی فوقانی URTI می شوند زیرا که سلولهای مخاط تنفسی آنها به درجه ای از مقاومت رسیده که به وزش باد که باید آبریزش پیدا کند و سرما را حس کند بلکه نمی کند.

در همین سیگاریها است که عمق بیماری ریوی را حس نمی کنند و آنچنان درگیر خلط می شوند که عاقبت پزشک می گوید برونشیت گرفته است یعنی یک برونشیت ساده را که غیر سیگاریها سخت می گذرانند سیگارکش قهار تحمل می کند.

زیرا که ظرفیت دفاع عضوی به آخرین حد خود رسیده. در مورد مشروبخواران قهار که درد معده دارند همه درد را تحمل می کنند ولی معتقدند که همین درد و ناراحتی با دو پیک بهتر خواهد شد.

تریاک، هروئین و بقیه اعضای این فامیل که ایجاد نارکوز می کنند تمام دردها و ناراحتی های معتاد را اعم از دردهای مفاصل، کمردرد، زانودرد، گردن درد، ناراحتی های عصبی، ناراحتی های هاضمه را در خود می پوشاند و در صورتیکه شخص غیر معتاد از این قبیل ناراحتی ها داشته باشد به او می گویند یک بس بکش بر طرف می گردد و همین یک بس ها دردها را بعنوان یک مسکن قوی تسکین می دهد ولی در پایان یک معتاد تحویل می دهد شخص به جای درمان منطقی به مسکن بپردازد حال در موقع ترک اعتیاد اقیانوسی از دردها و ناراحتی ها بار مشکلات پزشک ترک دهنده را آنچنان زیاد می کند که گاهی از ترک دادن پشیمان می گردد اما اگر تریاک پوشاننده علائم بیماریها است پوشاننده ترشح غده فوق کلیوی، پوشاننده اضطراب و افسردگی، پوشاننده مسمومیت عمومی بدن از دست رفتن قوای جنسی از دست رفتن ظرفیت ریوی تنفسی، اسپاسم روده ها، کم شدن حرکات دودی معده و روده و بروز یبوست، احتباس مایعات بدن و افزایش سدیمانتاسیون نیز می گردد معتادین به هروئین در حین ترک و حتی بعد از ترک می گویند که در سرماخوردگیها بسیار حساس هستند یعنی به آسانی دچار عفونت های ویروسی و سرماخوردگی می شوند.

ظرف پنج سال گذشته Lincoln Detox بیمارستان بزرگی که مرکز تحقیقات نادا است اعلام کرده است که چقدر درمان طبیعی مقام با اهمیت تری در درمان معتادان دارد.

توضیح

 منظور از درمان طبیعی اینجا همان طب سوزنی گوش است ما کم کم به این حقیقت پی بردیم که طب سوزنی گوش چقدر موفقیت آمیز در واقع همان درمان طبیعی است که برای ترک اعتیاد از تمام ظرفیت های خود بدن کمک می گیرد و راه موفقیت جدیدی را در پیش پای ترک اعتیاد گذاشته در طب سوزنی به جای استفاده از داروها ظرفیت های درمانی خود بدن به کمک گرفته می شود البته در این راه از داروهای گیاهی نیز کمک گرفته می شود.

ما می توانیم به عنوان مثال ترک اعتیاد هروئین با دارو و سپس با طب سوزنی بررسی و نتیجه را بررسی کنیم

 این موارد بعد از ترک هروئین دیگر وجود نخواهد داشت.

آبریزش بینی، ریزش اشک و تمام مشکلات تنفسی، گر گرفتگی، تب خیلی کم، بوی بد بدن، التهابات پوستی و جوش، اسهال و استفراغ، افزایش گلبولهای سفید، بی اشتهایی

1 (2)

 

قسمت ۲

چرا بعد از ترک خانواده تریاک این عوارض پیدا می شوند؟

 استفاده از مواد نارکوئیک خانواده اوپیم (تریاک) با دو مکانیسم بیماریها را می پوشاند.

۱-    پوشش ضخیم می دهد روی آگاهی به اینکه بدن به تدریج دارد مسموم می گردد.

۲-    سیستم شستشوی بدن و اصولاً دفع مواد بی مصرف را از کار می اندازد پس وقتی مقدار مواد مخدر در گردش خون کم میگردد دفع و تولید مواد زیان بار بیشتر می گردد علت عرق بد بوی معتاد در موقع نرسیدن به ماده به وی همین مکانیسم می باشد. دفع مواد زائد شامل آبریزش از بینی نیز می باشد و درست است که این دو مگانیسم ناراحت کننده است ولی شروع آن در موقع ترک یا نرسیدن ماده مخدر هنوز خوبست و موجب سلامت معتاد می شود این دو مکانیسم قسمتی از کوشش بدن برای حذف و دقع مواد زائد و بیماریزا است.

همین مکانیسم خوب در موقع ترک به نام Crisis of elimination یا غوغای حذف که برای معتاد ناراحت کننده ولی برای بدنش مفید است. برای پاک کردن سیستم از ماده مخدر (نارکوز) شخص باید از هر ماده زائدی تخلیه گردد.

چقدر روزه داری طولانی (بیش از ۲۴ ساعت) و ترک اعتیاد شبیه یکدیگر هستند؟

محرومیت از مواد هروئین معمولاً بعنوان بیماری آبریزش معروف شد.

ترمیم طبیعی بدن باعث ترشحات بینی و عرق می گردد حالا به معتاد هروئین نرسیده که این مکانیسم مفید شروع شد و مواد زائد و موادی که در آن محل رشد ویروس و میکروب است از بدن بیرون می راند اولین درمان این بیمار مبارزه با یبوست است از آنطرف وادار کردن وی به عرق کردن مسموم بدن توسط دفع مدفوعی که به شدت سفت و غیر قابل دفع شده و عرق زیاد باید به خارج از بدن دفع گردد. در تجارب ما با این درمان در ۲۴ ساعت اول ترک که ترشحات بینی زیاد است در سیستم مجاری فوقانی تنفسی مفید است اگر کسی بخواهد این مکانیسم طبیعی را متوقف کند با دارو و مواد بر ضد بدن دارد اقدام می کند.

چگونه ترک مخدر شبیه روزه داری است؟

اکثر حیوانات در موقع بیماری یا نمی خورند(اصلاً میل ندارند) یا خیلی کم می خورند مثل ما انسانها اصولاً در موقع بیماری اشتها بسیار کم می شود.

پاووایرولا می گوید روزه داری باعث جوان شدن می گردد یعنی ریزش سلولهای پیر درپوست و در داخل روده ها و جوان شدن آنها می گردد و میزان ساخته شدن سلولهای نو و تازه را بیشتر می کند.

مرحله اول روزه داری که ما آنرا

Crisis of elimination  یا غوغای حذف برای اعتیاد با نخوردن غذا در روزه داری نامیدیم دقیقاً مثل سم زدایی نارکوتیک است.

حال به علائم روزه داری بپردازیم ، بوی بدن دهان ، ادرار زرد تیره، مختصری تعریق، ترشحات نسبتاً زیاد مخاطی، جوش زدن هایی که به سطح پوست باز می گردد، سردرد، زبان باربسته، گیجی (اواخر) روزه داری، تب مختصر، اینها همه به نفع بدن می باشد.

نیکولایوف سالها فیزیولوژی گرسنگی را تجربه می کرد و دریافت که چگونه ترشحات بیشتر شده و رفلکس عروقی افزایش می یابد، بیشتر شدن اسیدوز، ترشح بیشتر سرتونین، کاتاکولامین ها و پروتئن ، هیپوگلیسیمیا (کم شدن قندخون) و دپریشن سایکوموتور.

مکانیسم ترک اعتیاد و ترک غذا یعنی روزه داری مثل هم ارزیابی شده اند و خلاصه به معنی پاکیزه شدن بدن، تعمیر شدن و بهبودی است.

سفر سمبولیک

یک ترک اعتیاد موفق یعنی دو سفری که شخص معتاد باید همزمان برود.

معتاد طی این سفر باید از بالای قله اعتیاد به پایین پاکیزگی بلغزد و بعد دوباره به بالای درک و آگاهی از اینکه از چه مهلکه ای نجات پیدا کرده برود.

ما این مرحله را لغزیدن به نام متامورف می نامیم زیرا که بدن به طور اتوماتیک بعد از ترک نارکوز (خانواده تریاک) شروع می کند به پاکیزه شدن و دفع مواد سمی اما این مرحله زمانی شروع می گردد که شخص ترک را شروع کند. یک طریقه سنتی آزمایش معتاد به مواد نارکوتیک آن است که شخص معتاد را حبس کرده و یا مواد نارکوتیک را از دسترس وی دور نگه می دارند سپس به وی مقداری ماست می دهند بخورد با این کار بی تابی و حالات نرسیدن مواد به وی تشدید می گردد آیا این کار باعث سرعت یافتن پاک شدن بدن از موادسمی است؟

پس قرار شد با ترک مواد نارکوز دو سیستم پاک شدن از مواد مخدر و سمی شروع به کار کند حالا اگر این لغزیدن از اوج اعتیاد به پاکیزگی به سرعت انجام گیرد بالانس چنان به هم می خورد که کنترل معتاد به هم می خورد و بدترین شرایط را به وجود می آورد و اگر کم کم اینکار انجام گردد باز دچار محرومیت نسبی از مواد شده و خطر برگشت وجود خواهد داشت پس هنر ترک دادن یک معتاد بسیار ظریف و دقیق باید باشد که این لغزیدن از اوج اعتیاد و سپس بالا رفتن از قله آگاهی نه بسیار بسرعت و نه بسیار کند باشد از نظر TCMویا طب سوزنی چین این مرحله راying و yang نامگذاری کرده است.

حال برگردیم به جهنم متادون

متادون دارویی است که برای ترک تریاک و هروئین به کار می رود.

نسبت متادون به تریاک مثل نسبت جو به گندم است انسانی که با نام گندم سیر می شود با نان جوین هم سیر می گردد پس می توانند حداقل به مدت کوتاهی جانشین هم بشوند.

بشنوید از این مقاله که ازAM.J. Acupuncture. No2 Vol.7 April-June 1979  می باشد.

نجات از اعتیاد به متادون به مراتب سخت تر است از آزادی از هروئین است زیرا متادون به مدت بیشتری در بدن باقی می ماند. معتاد به متادون علائم محرومیت از مواد را حس نمی کند تا آنکه دوز Tapering به انتها که رسید علائم محرومیت شروع می گردد.

Tapering چیست؟ تپرینگ یعنی چیزی مثل دم موش یعنی ابتدا ضخیم است ولی هر چه به انتها می رسد باریک تر می گردد مثال: من معتاد به خوردن روزانه یک قرص سردرد هستم می خواهم آنرا به روش Tapering ترک کنم قرص را با تیغ ۴ قسمت می کنم و امشب سه قسمت آنرا می خورم فرداشب دو قسمت می خورم و شب بعد یک قسمت می خورم و شب بعدش هیچ.

این روش Tapering است این متد هم چیز بدی نیست ولی اراده محکم می خواهد در تمام تپرینگ ها اخلاق انسان عوض شده و آماده درگیری است.

بهترین نتیجه ترک تپرینگ در مورد کم کردن وزن با مکانیسم نخوردن است.

در اعتیاد به متادون بازسیستم دفع مواد سمی از کار می افتد نه اینکه متادون چیز جالبی باشد مثلاً دفع از هر مدلی کم می گردد مثل احتباس مایع دربدن(ورم) ، بی خوابی، تعریق، ایجاد علائم دپرسیون یک خاصیت خوب متادون آن است که وقتی معتاد استفاده می کند تا مدتی علائم محرومیت از اعتیاد اصلی خود را حس نمی کند مگر به انتهای دم موش (آخر تپرینگ) برسد.

مثال: سولفامیدها انواعی از آنتی بیوتیک ها هستند که شبیه موادی هستند که میکروبها با آن پوسته خود را می سازند و میکروبها به این مواد نیاز دارند آنها این مواد مؤثر را از بدن می گیرند حال ما مقادیری به آنها سولفامید می دهیم میکروبها ابتدا این دغل کاری را درک نمی کنند و از سولفامیدها برای پوسته سازی استفاده می کنند و البته از بین هم می روند ولی سرانجام درک می کنند و در آن صورت استفاده نمی کنند (مقاومت میکروبی). درمورد مبتلایان به خانواده تریاک هم همین طور است متادون چیزی است که بدن را می توان با آن فریب داد و آنرا به جای تریاک داد.

وقتی همین متادون به شخص نرسد دو سیستم پاک کنندگی بدن از مواد سمی به کار افتاده و هر آنچه که هم مانده به بیرون دفع می نماید از آنطرف هم متادون به بدن نمی رسد.

نادا می گوید علائم محرومیت از متادون در معتادی که تریاک را با متادون ترک کرده حتی ممکن است تا ۶ ماه از مصرف آخرین دوز متادون بروز کند.

مشکلات ترک با متادون توسط آقای کوشمن تحقیق شده است.

در مورد ترک الکل که خود از انواع اعتیادات است که در ظهور علائم محرومیت از آن توسط معتادان سیستم دفع مضر آن به کار می افتد مثل عرق کردن، تب بیشترین مشکلات در اینجا روی آسیب های  است که به سیستم عصبی وارد شده مثل ترمور، اضطراب، کرامپ و هالوسنیشن (تصورات واهی).

حال که علائم محرومیت از مواد رامطالعه کردید باید سوال کرد که ترک اعتیاد دادن با مواد داروئی که یکی از آنها همان متادون بودکه ذکر شده چگونه خواهد بود و چه خطری دارد.

از آنجا که سم زدایی خود یک

(Crisis of Elimination) مکافات حذف مواد سمی به دنبال دارد هر آینه یکی از اعضاء دافع سم ضعیف باشند یا بیمار باشند میزان ترک دادن به همان نسبت باید پایین بیاید یا به شدت باید مواظب بود. خطر:

مثلاً در مورد بیماریهای کبدی ، بیماریهای کلیوی، بیماریهای پوستی وسیع، یبوست شدید، وکولایتیس بیماریهای ریوی، گردش خون ضعیف به علت بیماری های قلبی، واسکولیت، کم خونی.

کبد و کلیه اعضاء مهم دفع هستند یکی مواد سمی را خنثی می کند دیگری به صورت ادرار آنرا دفع می کند در بیماریهای وسیع پوستی مثلاً سوختگی وسیع تعریق غیر ممکن است، در یبوستی که بسیار شدید و تا دو هفته عدم دفع وخشکی باشد مواد سمی حبس شده و دفع آنها ناممکن است ، بیماریهای ریوی شدید اگر سیستم تنفسی مشکل داشته باشد مثل Lung ying deffiecny ، Lung Qi deffiency  اصلاً سرفه مقدور نیست تا بتواند ریه را از خلط خالی نماید (اصطلاحات فوق مربوط به درمان بیماریهای صعب العلاج از مبحث بیماریهای ریوی طب سوزنی چین است).

راستی چقدر کار دشوار می گردد که بخواهید سمی را با سمی دیگر ترک دهید در حالیکه اعضای دفع سموم خراب است یا بدکار می کند و از طرفی باید مواظب این باشید که با این کار کبد و کلیه از کار نیفتد و ازطرفی سر و صدای معتاد به آسمان بلند نشود یا دوباره به سوی اعتیاد اولیه نرود در این صورت چگونه با خلقیات و حالات تهاجمی معتاد باید برخورد کرد. باید میزان ترک دادن در این حالت بسیار ملایم و استادانه باشد می گوئید این طور نمی شود؟ چرا می شود چگونه زنی حامله را ترک می دهید؟ مخصوصاً که اسلحه ترک دادن شما متادون باشد.

افزایش میزان مواد سمی در خون یک زن حامله چیزی نیست به جز همان توکسمی حاملگی با کبدی ضعیف می خواهید در این شرایط متادون هم بدهید – خود توکسمی حاملگی کشنده است آیا می خواهید به این کشندگی باز هم متادون اضافه کنید.

به نظر اینجانب در ترک دادن چنین موردی باید ترک به آرامی داده شود بدون اینکه از متادون استفاده شود و به شدت مواظب توکسمی حاملگی باشید با این علائم احتباس مایعات و ورم و بالا رفتن فشار خون، ضعف و بی حوصلگی ، پرخاشگری .

متادون در سم زدایی

ترک دادن هروئین که ترکیبی از یک ملکول مرفین و سه ملکول اسید استیک (جوهر سرکه) است باعث می گردد که سیستم دفع مواد سمی و مضر به صورت سیلابی به کار بیفتد معتاد قادر به تحمل این وضع نیست و از نظر فیزیکی و خلقی واقعاً کم می آورد روشی که دراین حال با متادون به کار می رود دوره ۳ تا ۱۰ روزی است در این حال درست است که داریم ترک می دهیم ولی دوباره سیستم دفع مواد زائد را با دست خود از کار می اندازیم.

پس اگر از متادون استفاده می کنیم باید به آهستگی و در زمان کافی و مواظبت و گرنه معتاد با شرایط هولناکی روبرو می شود.

با افزایش دادن مقدار متادون دردی درمان نمی شود مگر به مسموم کردن بیمار بیشتر اضافه کنیم .

طب سوزنی گوش در درمان اعتیاد:

ما قبلاً درباره مضرات مواد سمی در بدن معتاد صحبت ها کردیم از نظر طب سوزنی چین هم اضافه کنیم که این سموم باعث توقف گردش Qi (تلفظ کنید چی) که انرژی حیات (زنده بودن) است می گردد.

این انرژی همان جریان الکتروماگنتیک بدن است که در حال سلامت در گردش بدن می باشد یادتان باشد که ابتدا Qi در عروق و چانلهای ۱۲ گانه بدن گردش می کند بعد خون گردش می کند با این مجموعه می گویند (Qi+ blood) چی و بلاد یعنی انرژی حیات و خون .

اگر چی از کار بیفتد مثلاً در بازوی بیمار اگر چه گردش خون نصف می گردد در آن منطقه ولی درد عارض می گردد اینها که بیان می گردد قسمت ناچیزی از تئوریهای طب سوزنی چین است. طب سوزنی و سوزنهای یکبار مصرف آن برای برطرف کردن انسداد و عدم تحرک (چی) و متعادل کردن حرکت آن است.

نه فقط این سوزنها بلکه ماساژ باعث می گردد که این مشکل برطرف گردد ماساژ طب سوزنی چین کاملاً با ماساژ ایرانی وغربی متفاوت است در ماساژ طب سوزنی چین ماساژ روی آکوپوینت ها انجام می گردد . اکوپوینت ها نقاطی هستند که سوزن زده می شود در حالیکه ماساژ غربی و ایرانی تابع نظم و قانونی نیست، آکوپوینت ها مقاومت الکتریکی آنها ۰۰۰/۵۰ اهم می باشد و نقاط غیر آکوپوینت در بدن مقاومت اهمی آنها ۰۰۰/۲۰۰ اهم می باشند اینها را می توان با اهم تر معمولی اندازه گیری کرد.

 نارکوتیک (خانواده تریاک) این جریان انرژی را متوقف و مسدود می کند گفتیم اگر مسدود شود درد ایجاد می شود پس چرا تریاکی ها درد ندارند.

 در عوض مُسکنی بسیار قوی به آنها می دهد تا این درد پوشانده شود.

اعتیاد به موا مخدر حرکت انرژی حیات (چی) را متوقف می کند چون این کار درد و کرامپ ایجاد می کند در عوض به شما مسکنی می دهد تا براین مشکل فائق آئید.

طب سوزنی حالا به کمک می آید تا این انرژی متوقف شده را به حرکت در بیاورد و با این کار در کار سم زدایی به شما کمک کند مخصوصاً در سم زدائی اعضای دفع مثل کلیه وکبد در کار سم زدایی با طب سوزنی روی اعضائی مثل کبد، کلیه و مثانه، ریه، قلب به کرات سوزن زده می شود و آنها را متعادل می سازد و به کار می اندازد انسداد آنها را برطرف میکند، جوان شدن سلولها و ریزش سلولهای پیر را به کار می اندازد در برطرف کردن وابستگی به مواد مخدر کمک می کند مکانیسم دفع مواد سمی را فعال می سازد، سیستم اعصاب و خلق و خوی بیمار را مرتب می کند خوابی آرام بخش برای اولین شب استفاده از طب سوزنی برای شخص فراهم می نماید.

اما باید بدانید و نیز قبلاً گفته شد چرا گوش برای طب سوزنی ترک اعتیاد به کار می رود اولاً طب سوزنی گوش مؤثر تر از طب سوزنی بدن می باشد و در ثانی تمام تصویر اعضای بدن مثل قلب، معده، روده بزرگ، روده کوچک، جمجمه و پوست و دست و پا وخلاصه همه اعضای بدن در گوش به طور وارونه وجود دارد که از آن نقاط استفاده می گردد. بعد از طی دوران ترک معمولاً یک دوره طب سوزنی بدن نیز انجام می گردد برای پرش های عصبی و اسپاسم عضلات ساق پا که بسیار در بعد از ترک پیدا می شود از طرفی در دوران ترک با طب سوزنی نقاطی در گوش انتخاب می شوند که روی خلق و خوی بیمار مؤثر باشند.

منـــــابع 

 

۱) Auriculotherapy manual . 2nd edition Terry Oleson .

۲) Acupuncture Detoxification specialist Manul .

۳) Color Atlas of Acupuncture

H.-U. Hecker       A.Stereling       E. Peaker      J.Kastner        K.Liebchen

THIEME

۴) Acupuncture and moxibustion Foreign languages press Beijing .

۵) Acupuncture The Ancient Chinese art of Healing Felix Mann

Check Also

یائسگی و طب سوزنی

    ‎Nasser Tabesh‎ MD     طب سوزنی اهواز  November 2014 یائسگی و طب سوزنی دکتر …

یک دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *